Menu

 • Kategorie

 • Po co to wszystko?

Analiza trudnych skrzyżowań i kolizji roweru z samochodem

https://www.youtube.com/watch?v=wpAZfDuCqs0&feature=share
Share Button

20 komentarzy do "Analiza trudnych skrzyżowań i kolizji roweru z samochodem"

 • Paweł napisał(a):

  1:50 Mam nadzieję, ze chodzi “o tych pieszych, którzy mają pierwszeństwo”, a nie ze wszyscy piesi tam mają – bo nie mają.
  4:02 Jaki niby obowiązek zwalniania przed przejściem? Rozumiem o co Panu chodziło Panie Dworak, ale bez przesadyzmów. Wiem, że najlepiej dla Pana jakby kierowcy wyszli z auta i przepchali je przez przejście, ale obowiazku zwalniania nie ma i nie opowiadaj Pan bzdur.
  0  0
 • Nokian napisał(a):

  Zajebiste skrzyżowanie…

  Co do Pana Dworaka mam mieszane uczucia, pół na pół ale z każdym odcinkiem coraz bardziej negatywne. Z tego nagrania wynika, że:

  Kierowca z Golfa w 2.11 jedzie źle bo stoi na drodze dla rowerów ale już w 3.36 Pan Dworak robi to samo – musi wjechać na przejście żeby cokolwiek zobaczyć a nie jak twierdzi w 2.11 “jak stanę przed pasami to przecież wszystko widzę”. Gdzie tu logika? Jedyna logika jest taka, że jak Pan Dworak robi to samo co inny kierowca to jest dobrze ale za to inny kierowca robiąc to samo robi to już źle. Równi i równiejsi czy nagle okazuje się, że teoria ma się nijak do praktyki ale ciężko się przyznać do błędu lub nakręcić jeszcze raz ten sam fragment.

  Ośmiesza się Pan Dworak, niestety coraz częściej pokazuje takie gafy,
  0  0
  • riesling napisał(a):

   Patrzyłeś ale beż słuchania co mówi.
   0   0
  • Krzysiek napisał(a):

   Kierowca Golfa, zatrzymał się i czekał, blokując przejazd, natomiast Pan Dworak wolno przejechał, stając wcześniej na pasach – to nie to samo.
   Inną sprawą jest fakt, że w takim miejscu w ogóle nie powinno robić się przejazdu, gdyż jest to po prostu zbyt niebezpieczne zarówno dla rowerzystów, jak również kierowców.
   Całe to skrzyżowanie wygląda tak, są przejścia dla pieszych (biegnące przez dwupasmówki), przez środek skrzyżowania biegnie linia tramwajowa, a na podporządkowanej, z której widok na główną drogę jest mocno ograniczony, jest duże przejście i zaraz za nim przejazd dla rowerów – samochody, tramwaje, rowery, to już chyba trochę za dużo, w jednym miejscu, szczególnie bez sygnalizacji świetlnej (czyli bez wymuszonego porządku)?
   0   0
   • Nokian napisał(a):

    Obaj się zatrzymali, jeden stał dłużej, drugi krócej, nie ma znaczenia. Skoro Dworak twierdzi, że wystarczająca widoczność jest przed pasam (pustych śmiech w tym miejscu) to dlaczego sam się tam nie zatrzymał? Skrzyżowanie jest z d***y i niestety trzeba nagiąć przepisy, żeby było bezpieczniej. Pieszy/rowerzysta ma łatwiej i wypada współpracować.
    0    0
 • Krzysiek napisał(a):

  Dziwię się, że dla bezpieczeństwa, nie zrobiono na tym skrzyżowaniu, z filmu sygnalizacji świetlnej ale wstawienie tam jeszcze przejazdu dla rowerów….to już tylko ZIKiT mógł wymyślić, tak niebezpieczne rozwiązanie – zresztą czemu się dziwić? przed chwilą czytałem artykuł o tym, jak udało się im zablokować ul. Mała Góra, robiąc szykanę 😛
  0  0
 • Rafał napisał(a):

  Jeśli chodzi o ten przejazd dla rowerów za pasami jadąc drogą podporządkowaną, to ja to widzę tak – zwalniam przed pasami i jeśli idą piesi lub jedzie rower, to ich przepuszczam. Ale żeby lepiej widzieć co się dzieje i bezpiecznie przejechać, to po przepuszczeniu muszę podjechać bliżej skrzyżowania. Jeśli stoję już tam dłuższą chwile i nie mogę wyjechać przez duży ruch i w tym czasie nadjedzie rower, to trudno, ja też muszę jakoś przejechać i niech objedzie mnie kawałek po pasach z tyłu. Również jestem rowerzystą i w takiej sytuacji nie miałbym pretensji do kierowcy. Co innego, jeśli ktoś bez zwolnienia i upewnienia się czy ktoś za chwilę nie będzie przejeżdżał tym przejazdem, zablokuje rowerzyście drogę, wtedy pretensje są słuszne. Osobną sprawą jest to, że pasy i ścieżki powinny być tak poprowadzone, by między nimi a skrzyżowaniem zmieściło się przynajmniej jedno auto właśnie po to aby nie blokować komuś przejazdu.
  0  0
  • riesling napisał(a):

   A jak reagujesz na tych co zastawiają ci autem skrzyżowanie, tłumaczysz sobie, że też muszą jakoś przejechać i objeżdżasz drugim pasem albo czkasz?
   0   0
   • Rafał napisał(a):

    Co innego jest wjechać na skrzyżowanie gdy nie ma miejsca by z niego zjechać, a co innego podjeżdżając do przejścia/przejazdu przepuścić tych co za chwilę będą wchodzić/przejeżdżać i podjechać bliżej by lepiej widzieć. Infrastruktura jest jaka jest i trzeba sobie z tym radzić.
    0    0
    • riesling napisał(a):

     Tak ci się tylko wydaje. Postaraj się jak najszybciej przyswoić sobie zachowanie na przejeździe dla rowerów tak jak na skrzyżowaniu.
     0     0
 • Artur napisał(a):

  Jeśli Pani Egzaminator nie potrafi prawidłowo trzymać kierownicy to jak chcemy tego wymagać od młodych kierowców?
  0  0
  • Rafał napisał(a):

   Kierunkowskazu przy omijaniu zaparkowanego auta i przy powrocie na swój pas też nie włączyła.
   0   0
 • Mateusz napisał(a):

  Mam 27 lat, od 9 jeżdzę samochodem. W tym roku w wakacje przesiadłem się na rower. Staram się jeździć ostrożnie i nie utrudniać życia, schodzić z roweru na pasach itp. W 4 miesiące przejechałem blisko 800km. I podsumowując, to jak kierowcy zachowują się wobec rowerzysty (nie rowerzystów bo piszę o sobie) to jakaś patologia….
  0  0
  • anonim napisał(a):

   Każdy kij ma dwa końce.
   Równie negatywnie, a może i nawet gorzej można pisać o zachowaniu rowerzystów. Jeżdżą jakby przepisy ich nie obowiązywały, w szczególności te dotyczące pierwszeństwa na drodze.

   Jadąc drogą główną gdy zobaczę rowerzystę jadącego drogą podporządkowaną jestem niemal pewny że wymusi na mnie pierwszeństwo. Znaczna większość tak się zachowuje. “Jestem mały to TY KIEROWCO uważaj na mnie” 🙂 Jako kierowca możesz go w najlepszym wypadku wyprzedzić o ile nic nie jedzie z przeciwka. Zwykle jednak konieczne jest hamowanie, często dosyć ostre bo wjeżdżają nawet jak jesteś już bardzo blisko.
   0   0
   • Mateusz napisał(a):

    Takie sytuacje się zdarzają. Ja jednak swoją wypowiedź opieram na własnych doświadczeniach i własnej jeździe i szczerze mam w nosie innych rowerzystów i ich błędy, to nie moja wina że je popełniają.

    Zawsze zachowuję sam odpowiedni odstęp od rowerzysty, ba, nawet zostawiam mu miejsce przy krawężniku w długim korku Natomiast podczas jazdy rowerem, nieomal zginąłem przez wyprzedzającą mnie na centymetry ciężarówkę, która zahaczyła mnie zestawem. Wolna jazda ścieżką rowerową? Zapomnij człowieku, nie spojrzę w prawo i lewo bo jadę autem.

    Schodzę z roweru na pasach, stoję w korku na czerwonych światłach, korzystam ze ścieżek zamiast tamować ruch, sygnalizuję manewry wyciągnięciem ręki i co dostaję w zamian od kolegów kierowców za przepisową i partnerską jazdę? Stres czy dojadę do domu. Jeśli tak ma wyglądać partnerstwo na drodze, że przepisowo jadącego rowerzystę traktuje się jako zło konieczne to ja dziękuję i zostanę w aucie…
    0    0
    • anonim napisał(a):

     Nie twierdzę, że nie masz racji 🙂 Stwierdziłem jedynie, że chamstwo jest obustronne.
     Sam czasami bywam rowerzystą, więc jestem świadom że ci użytkownicy dróg również łatwo nie mają. Wyprzedzanie rowerzysty na żyletki to norma, etc.
     0     0
     • Mateusz napisał(a):

      Dziękuję za uprzejmą wymianę zdań 🙂
      Każdy z nas ma po części rację, pozdrawiam!
      0      0
     • Ja napisał(a):

      “Wyprzedzanie rowerzysty na żyletki to norma”
      A próba wyegzekwowania pierwszeństwa na przejeździe często równa jest próbie samobójczej…
      0      0

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • Archiwa

 • PARTNERZY

 • POSTY GOŚCI

 • Blogi