Czy można mieszać płyny chłodnicze o różnych kolorach?

Artykuł sponsorowany

 

Płyn chłodnicze zgodnie z sugerującą nazwą pełni funkcję chłodzącą silnik. Nie jest to jednak jedyną funkcją tego środka. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że woda o wiele lepiej odprowadza ciepło niż nawet najlepszy jakościowo płyn. Niestety jest ona podatna na zamarzanie i co więcej – może o wiele szybciej powodować korozję układu chłodzenia. W okresie upalnego lata woda mogłaby też ulec zagotowaniu, co w konsekwencji uniemożliwiłoby też dalszą jazdę. Takim właśnie skutkom ma docelowo zapobiegać płyn chłodniczy. Czy można mieszać płyny o różnych kolorach? Jak często to robić? Czy można go zastąpić wodą?

1. Czy można mieszać płyny o różnych kolorach?

2. Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Czy można mieszać płyny o różnych kolorach?

Jaki kolor płynu chłodniczego na daną porę roku będzie najlepszy? To pytanie zadaje sobie wielu kierowców, którzy zastanawiają się nad tym, czy można mieszać płyny chłodnicze o różnych kolorach. Odpowiedź jest prosta i jednoznaczna – owszem. Dotychczas kolor posiadanego płynu wynika jedynie z barwnika, jaki został uprzednio dodany do płynu. Nie ma on jakiegokolwiek wpływu na właściwości, jakie wykazuje ów płyn. Mimo to warto jednak mieć na uwadze, że nie oznacza to wcale, że można mieszać ze sobą wszystkie płyny. Kolor co prawda ma marginalne znaczenie, jednak rodzaj – już owszem. Mieszane ze sobą płyny powinny być takie same pod kątem wykazywanych właściwości. Co więcej, płyny które są dedykowane do stosowania w autach powinny spełniać normę PN-C-40007.

Sklep motoryzacyjny andrychów oferuje szereg produktów przydatnych dla każdego posiadacza auta. Znajdziesz tam płyny spełniające powyższą normę oraz te przeznaczone na okres letni i zimowy. Możesz tam także szukać olei i innych preparatów, które mogą być dla Ciebie użyteczne, w tym także akcesoria i inne środki chemiczne. Sprawdź dostępne propozycje i wybierz coś dla siebie.

Jak często wymieniać płyn chłodniczy?

Płyn chłodniczy powinien być regularnie wymieniany. Częstotliwość tych wymian jest uzależniona od kilku czynników. Jednym z nich jest choćby rodzaj płynu, jaki ma docelowo być używany w aucie. Co do zasady taka wymiana nie jest ultraczęsta. Te wskaźniki są uzależnione od konkretnego auta i płynu.

Warto mieć na uwadze, że płyn chłodniczy nie powinien być zastępowany przez wodę. Należy także regularnie weryfikować poziom płynu oraz w razie potrzeby uzupełniać go. W trakcie tego działania nie musisz zwracać uwagi na barwę płynu, ponieważ nie jest on związany z wykazywanymi właściwościami. To popularny mit, który warto obalić.

Share Button
Tylko sprawdzone kamery samochodowe na WR24.PL

4 komentarze do "Czy można mieszać płyny chłodnicze o różnych kolorach?"

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • wrz. 17 2021
  Śmiertelny wypadek motocyklisty na wschodniej obwodnicy Wrocławia
 • wrz. 16 2021
  Polska jazda, czyli lewy pas tylko dla wybrańców? 
 • wrz. 13 2021
  Test “łosia” w praktyce
 • wrz. 13 2021
  Pijany kierowca z impetem wjeżdża w dom
 • wrz. 12 2021
  Polskie Drogi #191
 • Kategorie

 • Archiwa

Skip to content