Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne? Sprawdź koniecznie

Artykuł sponsorowany

Jeżeli wyrządzimy osobie trzeciej jakąkolwiek szkodę, zawsze zmuszeni jesteśmy do jej naprawienia. W praktyce oznacza to zapłatę odpowiedniej sumy pieniędzy. W zależności od sprawy, może to być bardzo różna kwota – od drobnych sum rzędu kilkudziesięciu złotych po wielomilionowe odszkodowania. Do najpopularniejszych ubezpieczeń OC w Polsce zalicza się ubezpieczenie dla posiadaczy pojazdów mechanicznych. Jest ono obowiązkowe i trzeba je terminowo opłacać każdego roku. Dlaczego to takie ważne?

Jak działa ubezpieczenie OC?

Każdy posiadacz samochodu zobowiązany jest ustawowo do posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Taki sam obowiązek posiadają również inne osoby wykonujące określone czynności, które zostały wymienione w przepisach prawa. Zaliczyć do nich można osoby prowadzące działalność rolniczą, notariuszy, adwokatów czy architektów. Są to zawody, które niosą ze sobą ryzyko popełnienia błędu, który może okazać się bardzo kosztowny. Poszkodowani mogą zostać klienci lub inne osoby nie pozostające w żadnych stosunkach cywilnoprawnych z osobą wykonującą daną działalność lub czynność.

W przypadku samochodu obowiązkowe ubezpieczenie OC przypisane jest niejako do pojazdu, a nie właściciela. Dzięki temu wypłata odszkodowania będzie możliwa także wtedy, gdy osobą kierującą będzie ktoś inny niż właściciel. Obowiązek posiadania ubezpieczenia OC oznacza, że przerwa w ochronie ubezpieczeniowej nie może zostać przerwana nawet na 1 dzień. U większości ubezpieczycieli rozwiązane to jest w ten sposób, że ubezpieczenie OC odnawia się automatycznie, pod warunkiem uregulowania wszystkich wcześniejszych składek. Wiąże się to jednak z tym, że jeśli nie korzystamy z samochodu i nie chcemy opłacać składek, musimy go wyrejestrować. Dopiero wtedy zostaniemy zwolnieni z ustawowego obowiązku posiadania ubezpieczenia OC. Więcej dowiesz się z tego artykułu: https://najtaniejuagenta.pl/wyrejestrowanie-pojazdu-co-warto-wiedziec/.

Dlaczego ubezpieczenie OC jest obowiązkowe?

Obowiązkowość posiadania niektórych ubezpieczeń OC regulowana jest prawnie. Za brak ważnej ochrony ubezpieczeniowej zapłacimy karę pieniężną. W przypadku braku OC kierowców będzie to kwota od 400 zł do 4000 zł w zależności od okresu, w którym tej ochrony nie było oraz rodzaju pojazdu, który posiada. Nawet gdyby zniesiono obowiązek posiadania tego typu ubezpieczenia i tak opłacalne byłoby dla nas jego wykupienie.

OC chroni zarówno sprawców jak i poszkodowanych. Prawo mówi, że w przypadku kiedy sprawca wyrządzi szkodę musi pokryć zarówno koszty zniszczonego mienia, jak i ewentualnego leczenia czy rehabilitacji osoby poszkodowanej. Jeśli nie ma ubezpieczenia OC musi pokryć te koszty z własnej kieszeni. Po co więc ryzykować? Tym bardziej, że ubezpieczenie można kupić w każdej chwili i w dobrej cenie przez internet. Umożliwi to kalkulator OC/AC na stronie https://kalkulator.najtaniejuagenta.pl/

Share Button

3 komentarze do "Dlaczego ubezpieczenie OC jest tak ważne? Sprawdź koniecznie"

 • edek pisze:
 • D. pisze:
  • Stało pisze:

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • Wrz 20 2019
  W drogowej pułapce, czyli nieudany zjazd z autostrady
 • Wrz 18 2019
  “Przechodziłem na pasach prowadząc rower”
 • Wrz 17 2019
  Dwa w jednym, czyli nieudane wyprzedzanie i nieudany lewoskręt
 • Wrz 17 2019
  Bezmyślna mania wyprzedzania – “sport” narodowy polskich kierowców
 • Wrz 17 2019
  Nieudane wyprzedzania
 • Kategorie

 • Archiwa

Skip to content