Jak prawidłowo dbać o samochód?

Artykuł sponsorowany

Samochód to skarbonka bez dna na czterech kołach. Wie to każdy właściciel tego pojazdu. Auto wymaga ciągłego inwestowania, nie tylko w paliwo, ale również okresowe przeglądy i naprawy, które gwarantować mają niezakłócone działanie samochodu. Jak prawidłowo dbać o auto? Które naprawy są niezbędne? Kiedy zgłosić się do mechanika, a kiedy można coś zrobić samemu?

 

Pielęgnacja karoserii

Wygląd samochodu z pewnością nie jest najważniejszy dla jego prawidłowego działania, jednak to właśnie na kwestie estetyczne najbardziej zwracają uwagę właściciele tych pojazdów. Regularne mycie samochodu jest już więc standardem. Dodatkowo, warto od czasu do czasu zafundować karoserii woskowanie. Woskowanie samochodu zabezpiecza lakier przed szkodliwym działaniem, np. warunków atmosferycznych, zapobiega powstawaniu odprysków i rdzy, co znacznie przedłuża żywotność samochodu.

Rynek środków do pielęgnacji samochodów oferuje również wiele specyfików, dzięki którym zamaskować można drobne zarysowania i uszkodzenia na lakierze samochodu. Podstawowym wyposażeniem, które kompletuje każdy dbający o auto właściciel, są środki do czyszczenia tapicerki, deski rozdzielczej oraz innych elementów wnętrza auta. Warto również zadbać o regularne odkurzanie i czystość wycieraczek samochodowych.

 

Drobne naprawy

Podczas regularnego użytkowania samochodu, niejednokrotnie zdarzają się sytuacje, w których dokonać trzeba drobnych napraw. Do sytuacji tych należą m.in. wymiana spalonej żarówki lub zużytych piór wycieraczek szyby przedniej i tylnej. Kontrowersje budzi samodzielna wymiana koła, którego opona została uszkodzona. Większość kierowców, szczególnie mężczyzn, wykonuje taką wymianę nie czekając na pomoc fachowców. Jednak wiele kobiet ceni sobie możliwość skorzystania ze wsparcia profesjonalistów, których pomoc gwarantuje często ubezpieczenie Assistance.

Bardziej wprawni właściciele samochodów podejmują się również rutynowych napraw, które powinny być dokonywane cyklicznie. Jedną z nich jest wymiana oleju. Cała procedura wymiany nie jest skomplikowana, dlatego z powodzeniem można ja wykonać samemu. Podobnie jest z wymianą, np. filtra paliwa, filtra powietrza lub wyczyszczeniem mapsensora.

Drobne awarie zdarzają się również w trakcie podróży. Ich szybkie usunięcie jest możliwe, pod warunkiem, że na wyposażeniu samochodu znajdują się niezbędne narzędzia i akcesoria. Oprócz obowiązkowych, wymaganych przez prawo elementów, w samochodzie warto wozić klucze płaskie i oczkowe w najpopularniejszych rozmiarach oraz klucze nasadowe wraz z grzechotką, śrubokręty krzyżakowe, klucz do kół, lewarek, rękawice, latarkę, taśmę izolacyjną, kawałek drutu, opaski zaciskowe, szczypce i kombinerki. Poradzenie sobie z zapieczonymi śrubami wymaga niekiedy użycia preparatu WD-40, dlatego on też powinien się znaleźć w narzędziowej apteczce samochodowej. Wszystkie te elementy, chociaż jest ich dużo, nie zabierają wiele miejsca. Można je umieścić w specjalnej skrzynce i postawić w bagażniku.

 

Naprawy, które lepiej powierzyć fachowcom

Większe naprawy, które dokonywane są w samochodzie, warto powierzyć fachowcom. Szczególnie wtedy, kiedy dotyczą tak ważnych układów, jak np. układ paliwowy czy hamowania. Niemal każdy mechanik potrafi wymieniać hamulce tarczowe i klocki. Jest to usługa stosunkowo tania, dlatego dobrze jest pozostawić tę wymianę profesjonalistom.

Niewątpliwie, pomocy wykwalifikowanego mechanika potrzebują pojazdy, w których uszkodzone są trudno dostępne części. Jedną z najczęstszych, a zarazem najdroższych napraw, jest wymiana rozrządu. Jego awaria skutkuje unieruchomieniem pojazdu, a sama wymiana jest nie tylko czasochłonna, ale również pracochłonna. W wielu samochodach trzeba rozebrać niemal pół silnika, aby wymienić wadliwy rozrząd.

Podobnie wygląda naprawa lub wymiana sprzęgła. To skomplikowana procedura, której nie należy wykonywać samemu. Specjalistycznej pomocy wymaga również serwis klimatyzacji, jej czyszczenie i nabicie.

Dużą grupę napraw, które warto powierzyć fachowcom, stanowią wszelkiego typu usterki blacharsko-lakiernicze. Każdy właściciel samochodu wie, że naprawa lub wymiana i lakierowanie elementu karoserii jest bardzo kosztowne. Niejednokrotnie sam dobór koloru lakieru jest bardzo trudny, bowiem pod uwagę należy wziąć nie tylko odcień, ale również stopień zmatowienia lub wypłowienia koloru.

Nowoczesne samochody naszprycowane są elektroniką. To właśnie ona spędza sen z powiek wielu właścicielom aut. Jej niezakłócone działanie bardzo ułatwia prowadzenie auta, ale awaria oznacza najczęściej spory wydatek. Zdiagnozowanie usterki w elektronice samochodu wymaga skonsultowania się z elektrykiem samochodowym, który dysponuje niezbędną wiedzą oraz sprzętem. Dobry fachowiec w tej dziedzinie to prawdziwy skarb.

 

Niezależny warsztat czy ASO?

Autoryzowane stacje obsługi, tzw. ASO, owiane są złą sławą, która dotyczy głównie cen oferowanych usług. Często jednak nie są one wygórowane i wynoszą tyle, ile za podobną naprawę zapłaci się w niezależnym warsztacie. Bez względu na wybór miejsca dokonania naprawy awarii samochodu ważne jest, aby została ona wykonana w sposób rzetelny i fachowy.

Share Button

13 komentarzy do "Jak prawidłowo dbać o samochód?"

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • Lis 30 2020
  Polskie Drogi #182
 • Lis 29 2020
  Zderzenie aut na obwodnicy Inowrocławia
 • Lis 29 2020
  Mega stado jeleni
 • Lis 29 2020
  Mistrz prostej, zyskał 5s, stracił czas i kasę, dostał punkty
 • Lis 29 2020
  Poślizg podczas wyprzedzania
 • Kategorie

 • Archiwa

Skip to content