“Po co zatrzymał się ten pojazd?”

https://youtu.be/RpB4bx63qmg
Share Button

27 komentarzy do "“Po co zatrzymał się ten pojazd?”"

 • Marek pisze:

  Sprawa nie jest taka czarno-biała jak sie wydaje. Sa rózne sytuacje i jesli widze pieszego przed przejsciem, ale jednoczesnie widze ze jest w miare kumaty, rozglada się i nie ma zamaru wtargnąć mi przed maske, a w tym samym czasie jakis pajac siedzi mi na tylnym zderzaku, to wole przejechac, niż ryzykowac stłuczke z tym kretynem z tyłu, który byc moze łaskaw był się w dodatku zagapic, bo dupy etc… Przepisy nigdy nie uregulują w 100% realnych sytuacji

 • 1.2.3. pisze:

  Nikt w tym programie nie wbija do głowy pieszym że mają pierwszeństwo na pasach, ta kwestia jest oczywista i wynika z prawa drogowego, którego niestety większość tutaj nie zna a może nawet nie wie co to. W tym programie jak bumerang wraca kwestia zakazu wyprzedzania i omijania przed i na przejściu dla pieszych, jest to podstawowa i banalna zasada ruchu drogowego, która do drogowego bydła nie trafia. To przez omijanie i wyprzedzanie pojazdów na pasach dochodzi do 90% tragedii, owszem piesi też są winni wtargnięć na drogę ale to jest kropla w stosunku do przewinień kierowców.

  3
  5
 • Bobi pisze:

  No i wróciło jak bumerang, ciągłe powtarzanie pieszym, że na pasach mają bezwzględne pierwszeństwo. Ciągłe tłuczenie tego do łba, odnosi opłakany skutek. Piesi jak bydło, bardziej kaczki, zapieprzają ciągiem, bo są na pasach.

  6
  2
 • Krzysiek pisze:

  Pierwszy zaprezentowany w programie filmik, w tym miejscu przydałaby się sygnalizacja (lub przejście nad-/pod-ziemne), swobodne przejścia przez 3-pasmówki, są skrajnie niebezpieczne. Dziwi mnie, że to akurat samochód na środkowym pasie się zatrzymał, żeby przepuścić pieszego który stał przy przejściu przy lewym pasie (wolno mu ale jak zresztą widać prowadzi to do niebezpiecznej sytuacji), z drugiej strony piesza mogłaby też nieco inaczej się zachować – nie zmienia to faktu, że wszyscy pozostali kierowcy zachowali się skrajnie źle i powinni dostać mandaty.
  Filmik, dotyczący wyjazdu z podporządkowanej i przejścia, co do zachowania kierowców wyprzedzających nagrywającego lewym pasem przed przejściem, to szkoda nawet to komentować (mandaty jak zboże) ale nie dziwię, się że samochód z podporządkowanej skorzystał z okazji i wyjechał. Nagrywający w tej sytuacji nie zachował się do końca prawidłowo, powinien był zatrzymać się przed skrzyżowaniem (żeby go nie blokować), nie zaś dojeżdżać powoli (raczej nie chciał wpuścić kierowcy z podporządkowanej), powodując dość absurdalną sytuację – powinien był stanąć wcześniej i to samochód z podporządkowanej powinien był puścić pieszych…w tym miejscu pewne jest to, że przejście jest bardzo źle usytuowane (znajduje się niemal w skrzyżowaniu) i powinny być tam przynajmniej światła.
  Ostatni filmik, to jak zwykle psioczenie na pieszych, którzy po prostu egzekwują swoje prawa, mogą przechodzić nawet pojedynczo przez przejście i nikt im tego nie może zabronić – po to m.in. wymyślono sygnalizację świetlną, żeby do takich sytuacji właśnie nie dochodziło ale jasne, łatwiej jest mówić że sygnalizacja powoduje korki (zapominając dodać, że jest po prostu źle zarządzana), a gdy jej nie ma, że to piesi powodują korki…

 • riesling pisze:

  Na przejściu z ostatniego filmu potoki pieszych będą zawsze bo to dojście do galerii i dworca pkp. Dopóki nie będzie tam świateł, a nie będzie, to trzeba się z takimi sytuacjami pogodzić.

  1
  1
 • cknd98 pisze:

  Ja zauważyłem, że przed przejściem trzeba zatrzymywać się stanowczo, oczywiście w ramach rozsądku, ale takie skradanie się, zwalnianie 20m przed i dojeżdżanie do przejścia z prędkością 4 km/h, działa paraliżująco na pieszych i na kierujących jak z resztą widać.

  1
  1
 • Rafal pisze:

  Wkurza mnie jak jeden plant zatrzymuje 20 aut przed przejściem żeby jedna osoba przeszła, która nawet nie weszła jeszcze na zebrę. Tacy pseudo uprzejmi kierowcy powodują tylko nerwy po obu stronach. Nic się nie stanie jak pieszy poczeka kilka sekund i potem bezpiecznie sobie przejdzie.
  Ja staram się być uprzejmy jak tylko się da ale nie lubię jak ktoś jest uprzejmy za bardzo. Prawo jest prawem. Pieszy ma dopiero pierwszeństwo jak już wejdzie. Ja się do tego stosuję i nie tworzę kretyńskich sytuacji jak Pan sekretarzyna po ty tylko żeby coś nagrać. Jakoś 20 lat za kółkiem po całej Europie i nikomu nic złego nie zrobiłem. Jak ktoś chce się sprzeczać to przypomnę że powiedzenie “pożądek musi być” pochodzi z Niemiec. A takim bezsęsownym zatrzymywaniem powoduje się bałagan. I to ktoś kto uważa się za autorytet.

  7
  23
  • Elhatron pisze:

   Cóż, widać jeśli pewnej kultury osobistej nie wpisze się do kodeksu będą tacy co będą ją mieli gdzieś 🙂

 • majek pisze:

  Pierwszy film, zatrzymanie sie tuż przed pasami na środkowym pasie, to złamanie przepisów. Nie wolno się zatrzymywać przed pasami. Taka jest prawda, pomijam tu kulturę. Skoro P Dworak taki przepisowy czemu nie wspomniał o tym?

  1
  28
  • bk pisze:

   A to ciekawe. Czyli nigdy nie można przepuścić pieszego, który jeszcze nie wszedł na pasy… ? Polecam czytanie kodeksu drogowego ze zrozumieniem a nie interpretację “jak mi pasuje”.

   8
   1
  • krzysiok pisze:

   Kolejny. Idąc tym tokiem rozumowania tak samo nie możesz się zatrzymać 10m od skrzyżowania. Tylko jak poczytasz prawo to dowiesz się co to zatrzymanie pojazdu.

   8
   1
  • rottingham pisze:

   Panie majek – zatrzymanie przed pasami, gdy pieszy jest przed przejściem w świetle obecnego prawa nie jest obowiązkowe. Jednocześnie brak obowiązku wykonania danego czynu nie czyni go bezprawnym. Jest w PoRD wymienione enumeratywnie w jakich sytuacjach przed przejściem nie wolno się zatrzymywać. Według mojej ta sytuacja nie wyczerpała żadnej z przesłanek zawartej w zamkniętym katalogu w PoRD.

   • majek pisze:

    Nazhir przytoczył konkretny paragraf. zacytuję kolegę poniżej ” (art. 49. 1. 2. Zabrania się zatrzymania pojazdu: na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;)”

    Nie twierdże że nie powinno się zatrzymywać, ale trzeba to robić z głową, bo można narobić więcej biedy niż pożytku

  • Elhatron pisze:

   “Nie wolno się zatrzymywać przed pasami.” – Art. 13 ust. 1 Prawo o ruchu drogowym – “Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.”
   Odnieś swoją myśl do drugiej części tego przepisu.
   Domyślam się, że chodziło Ci o Art. 16 ust. 4 “Kierujący pojazdem jest obowiązany jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Jeżeli pasy ruchu na jezdni są wyznaczone, nie może zajmować więcej niż jednego pasa.” ale on mówi tylko i wyłącznie o tym, że powinien jechać prawym pasem. Nie ma przepisu który by decydował o tym na którym pasie można, a na którym nie, zatrzymywać się przed przejściem.

 • Nazhir pisze:

  Panu z telewizji proponuję zapoznać się z kodeksem drogowym.

  1. Zatrzymanie pojazdu w odległości mniejszej niż 10 metrów od przejścia jest wykroczeniem! (art. 49. 1. 2. Zabrania się zatrzymania pojazdu: na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem; na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem;)
  2. Pieszy nie może wychodzić spoza przeszkody (art. 14.1: Zabrania się:
  1. wchodzenia na jezdnię:
  – bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych,
  – spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;
  2. przechodzenia przez jezdnię w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;)
  3. Kierowca musi ustąpić pierwszeństwa pieszemu TYLKO, gdy ten znajduje się na przejściu dla pieszych (Art. 26.1. Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu.)

  Jeśli pieszego nie ma na przejściu, to zatrzymywanie auta myli innych kierowców i w konsekwencji często doprowadza do tragedii!

  8
  15
  • krzysiok pisze:

   Wiesz co to zatrzymanie? Jak już robisz kopiuj wklej to może poczytaj najpierw. Nikt ci nie zabrania się zatrzymać przed przejściem żeby przepuścić pieszego. taki zatrzymanie to zatrzymanie ze względu na warunki na drodze.

   zatrzymanie pojazdu – unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów;

   4
   6
   • Nazhir pisze:

    Przepis stanowi jasno, że nie wolno zatrzymywać się przed przejściem dla pieszych (art. 49.1.2). Uzasadnione sytuacją drogową jest jedynie zatrzymanie, gdy pieszy jest już na przejściu (art. 26.1). Jeśli pieszego nie ma na przejściu (stoi przy kiosku, przy krawężniku, biegnie po chodniku w kierunku przejścia etc), to każde zatrzymanie przed przejściem samochodu jest wykroczeniem przeciwko przepisom ruchu drogowego. Za takie rzeczy oblewa się egzaminy na prawo jazdy.

    4
    9
  • bk pisze:

   Szkoda tylko, że nie zacytowałeś artykułu 49.4, który wyraźnie mówi, że artykuł 49.1.2 nie ma tutaj zastosowania:
   “Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.”

   6
   6
  • Elhatron pisze:

   1. No to sobie przeczytaj go jeszcze raz, a znajdziesz tam ustęp 4 – “Zakaz zatrzymania lub postoju pojazdu nie dotyczy unieruchomienia pojazdu wynikającego z warunków lub przepisów ruchu drogowego.”
   Polecam czytać przepisy dokładnie.

 • arek pisze:

  Nie mów, że nikt Cie nie przepuścił bo widać gości, który się zlitował i machał ręką aby jechać 😉 Pewnie sam jest “kierownikiem”.

  14

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • Sty 21 2019
  Polskie Drogi #137
 • Sty 21 2019
  “Gdy lekko oślepi słońce i ulica zleje się z torowiskiem”
 • Sty 21 2019
  Demolka na drodze
 • Sty 20 2019
  O krok od tragedii w centrum miasta
 • Sty 20 2019
  Patologia na przejeździe kolejowym
 • Kategorie

 • Najnowsze komentarze

 • Archiwa