Menu

Kategorie

 • Ponad 55,000 polubień

 • PD w mediach

 • Wszystkie odcinki PD

 • 124,000 subskrypcji

 • POSTY GOŚCI

 • Udostępnij

 • Panta rhei

 • Stop agresji drogowej

 • Po co to wszystko?

 • Kontakt

 • Subskrybuj

  Wprowadź swój adres e-mail aby otrzymywać powiadomienia o nowych wpisach

Wypadek na 391km A2

https://youtu.be/CuOmXXbafjw?t=10s
https://youtu.be/CuOmXXbafjw?t=10s

87 komentarzy do "Wypadek na 391km A2"

 • anonim napisał(a):
  99
  2

  Co za skończony kretyn.
  Nie dość że perfidny lewopasmowiec to jeszcze nie patrzy w lusterka, albo zwyczajnie ślepy.
  Taki kierowca nie zasługuje na prawo jazdy.

  Zdrówka pasażerom Yariski….

  • Sławek napisał(a):
   5
   42

   Chyba czas najwyższy kupić sobie znowelizowany kodeks drogowy i go przeczytać od deski do deski, bo jak czytam co po niektóre komentarze, to mam wrażenie, że zasady które ja znam już mocno się zdezaktualizowały. A prawo jazdy robiłem 12 lat temu i miałem w życiu na szczęście tylko jeden wypadek w dodatku nie z mojej winy i również nikomu nic się nie stało.

   • anonim napisał(a):
    42
    3

    Rozumiem, że Pan kierujący poruszający się po lewym pasie?

    W takim razie lekturę przepisów to polecam Panu. Bezzasadne poruszanie się lewym pasem, zajechanie drogi prawidłowo jadącej Yarisce. Wypadek nie z Pana winy? A od kiedy to można wymuszać pierwszeństwo?

    Chyba że film przekłamuje, może objaśnisz nam twoje sfrustrowanie komentarzami?

    • Sławek napisał(a):
     24
     0

     Po co ten jad od razu? Widzę, że zostałem źle zrozumiany więc spieszę wytłumaczyć.

     Chodzi mi o to, że kiedy zdawałem 12 lat temu na prawo jazdy, to przez ten czas parę spraw się pozmieniało w kodeksie drogowym o których ja nawet nie jestem świadom!

     Bowiem prosty przykład, od nowelizacji w 2011 roku rowerzysta ma prawo wyprzedzać inne pojazdy wolno jadące z prawej strony.

     Co do samego wyprzedzania, zawsze uważałem i tak też mnie uczono, że można tylko i wyłącznie lewym pasem wyprzedzać.

     A moje sfrustrowanie, może nie tyle sfrustrowanie co raczej niezrozumiałe interpretacje przepisów wielu osób zawartych w komentarzach pod prawie każdym filmem PD pokazuje, że coś jest na rzeczy z naszą wiedzą na temat prawa ruchu drogowego. Pomijam już osoby, które po zdaniu prawa jazdy zaczynają stosować swoje “prawo” + szeryfowanie.

     I tylko i wyłącznie mi o to chodziło zamieszczając powyższy film.

     Szkoda, że Pan “anonim” od razu jebnął z grubej rury a nie używa merytoryki i zdroworozsądkowego podejścia do tematu.

     Zatem czas na odpowiedzi.

     Nie jestem Panem z filmiku, który poruszał się lewym pasem.

     Co do lektury przepisów, dziękuję i na pewno sobie ją przeczytam bo od czasów kiedy zdawałem na prawo jazdy wiele się pozmieniało (przykład podałem wyżej) i uznałem że czas najwyższy dla własnego dobra oraz mojej rodziny ponownie odświeżyć pamięć o przepisach ruchu drogowego.

     Co do filmu, film nie przekłamuje i w innym miejscu życzyłem szybkiego powrotu Paniom do zdrowia. Jedynie pozostaje mi ubolewać nad tym faktem, że Kierowca Nissana nie upewnił się że może bezpiecznie zmienić pas.

     Życzę miłego dnia i więcej pokory/ mniej pretensji w komentarzach.

     • anonim napisał(a):
      14
      0

      W takim razie wybacz, źle Cię zrozumiałem. Pojawia się tu wiele uszczypliwych komentarzy, przez co chyba podświadomie odebrałem twój komentarz jako atak.

      Co do ilości zmian masz rację, dużo się zmieniło.
      W kwestii wyprzedzania z prawej – jest do dopuszczalne na autostradach (i nie tylko).

      • Sławek napisał(a):
       8
       0

       Nic się nie stało. Cieszę się, że tym razem zostałem poprawnie zrozumiany.

       I przy okazji potwierdzam, że ja tego nie wiedziałem odnośnie wyprzedzania prawym pasem na autostradzie! A co więcej, na samym początku kiedy obejrzałem film z wypadku (nie czytając komentarzy) byłem święcie przekonany, że Panie z Yariski popełniły wykroczenie (wyprzedzanie prawym pasem), a Pan z Nissana popełnił wykroczenie nie upewniając się, że może bezpiecznie zmienić pas (i to chyba po dziś dzień się nie zmieniło).

       Dlatego też stwierdziłem, że po tylu latach z mojej strony wypadało by chociaż z własnej przyzwoitości przeczytać na nowo całą ustawę o ruchu drogowym.

       Przy okazji dziękuję, za kolejny przykład zmian w kodeksie o ruchu drogowym.

       Co do uszczypliwych komentarzy, to nawet nie chce mi pisać. Polecam zwyczajne zignorowanie komentarzy bo większość to jawne trolle oraz użytkownicy, którzy chyba jeszcze nie zrobili prawka a lubują się w oglądaniu materiałów z wypadków zostawiając bezmyślny komentarz…

       • zduneq napisał(a):
        2
        8

        Nie wiem jaki głąb wymyślił aby wyprzedzanie na autostradzie było dozwolone z prawej strony.Jest to absurdalny przepis który znacząco obniża bezpieczeństwo na drogach.Od X lat funkcjonował przepis mówiący o wyprzedzaniu lewą stroną.Jakiś idiota wymyślił nagle i zmienił tak że można wyprzedzać z prawej strony.Później są takie efekty jak na filmiku powyżej. Jestem przekonany o tym iż kierowca NIssana sprawdził prawe lusterko ale Yariska była w martwej strefie

        • anonim napisał(a):
         15
         0

         Może wprowadzono to po to, aby idiota jadący lewym pasem nie blokował ruchu i można go było sprawnie wyprzedzić z prawej?

         Wyprzedzanie z prawej nie jest problemem. Problemem jest niepatrzenie w lusterka. Akcja z filmiku nie jest efektem wyprzedzania z prawej, tylko wymuszenia.

         Zakaz wyprzedzania z prawej spowodowałby, że idioty jadącego lewym 90km/h nie dałoby się zgodnie z prawem wyprzedzić. To byłby dopiero absurd.

        • jam napisał(a):
         4
         1

         zdazylo mi sie raz czy dwa wyprzadzac z prawej strony przy dwoch pasach – ale… nigdy nie robilem tego tak jak Yaris, po prostu zapieprzajac szybciej prawym pasem – zawsze staralem sie najpierw dogonic pojazd poprzedzajacy lewym pasem – i dac do zrozumienia ze chce to zrobic po Bozem (po lewej – moze zjedzie) – jesli nic to nie dalo, wtedy zostaje ostrozna ostatecznosc – nigdy nie wiadomo co strzelil takiemu samotnemu lewopasowcowi do glowy – co zreszta widac na obrazku

        • as napisał(a):
         3
         0

         @ zduneq – analogicznie mógł nie sprawdzić z lewej strony… a przepis jest po to, żeby tych wszystkich szeryfów przyspawanych do lewego pasa można było ominąć

       • Castagiro napisał(a):
        4
        0

        Jeżeli chodzi o wyprzedzanie prawym pasem jest to dozwolone w obaszarze zabudowanym bez igraniczeń, poza obszarem zabudowanym na drodze jednojezdniowej dwukierunkowej przy minimum 3 pasach w jednym kierunku; jednojezdniowej jednokierunkowej przy minimum 2 pasach. Autostrada jest drogą dwujezdniową, dlatego można na niej wyprzedzać prawym przy dwóch pasach w jednym kierunku.

 • Sabestian napisał(a):
  4
  7

  Chyba nie przesadzę, że tak jeździ większość po autostradach – jak po mieście – po wyprzedzaniu zajechać przed sam zderzak (co w miejskiej jeździe jest normalne).

  • anonim napisał(a):
   26
   1

   Ten lewopasmowiec nie wyprzedzał, tylko był wyprzedzany przez Yariskę z prawej strony i zaczął jej zajeżdżać drogę.

 • j napisał(a):
  14
  17

  Wygląda mi ma to, że poszkodowane wyprzedzały sprawcę (Pana Hrabię Króla Szos Jadę Sobie Lewym Pasem) z prawej strony (czego on niestety nie widział). Oczywiście mogły – może nie z taką prędkością, ale mogły tak wyprzedzać, jednak przymierzając się do takiego manewru powinny zachować szczególną ostrożność – bo to zawsze jest spore ryzyko. Tutaj reakcja na manewr sprawcy była odrobinę zbyt paniczna..

  • mufin napisał(a):
   7
   10

   i już zaczyna się trollowanie

  • Nai napisał(a):
   13
   0

   Na polskich drogach zawsze trzeba zachować szczególną ostrożność 😉

   • j napisał(a):
    3
    1

    No tak, mi się zdarza wyprzedzać prawym pasem dość często (miszkam w dużym mieście, gdzie w wielu miejscach jest to dopuszczalne) ale za każdym razem mam obawy i przygotowuję się na to, co odwalił kierowca na tym filmie.
    @mufin: jeśli nie zrozumiałeś, to “sprawcą” nazwałem jadącego lewym pasem, który był wyprzedzany przez “poszkodowane” (Yaris, ktorym jechały dwie panie). Yaris jechał ok 160 na oko, bo utrzymywał stałą odległość od nagrywającego, który pruł 170. A sprawca był wolniejszy. Do tego kierująca Yarisem w reakcji na zajechanie szarpnęła gwałtownie kierownicą. To tylko to, co widać na filmiku -gdzie tu trollowanie?

  • kriis napisał(a):
   4
   0

   😐 mam nadzieję że prawa jazdy nie posiadasz… pomijam oczywiście fakt Właściciela Lewego Pasa i sprawdzenie lusterek przed wykonaniem manewru zmiany pasa (tutaj można go “wytłumaczyć” że yariska była w martwym punkcie)

   art 24. pkt. 10. Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

   na jezdni jednokierunkowej;
   na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

   http://kodeks-drogowy.org/ruch-drogowy/ruch-pojazdow/wyprzedzanie

 • Kevin napisał(a):
  2
  5

  Uwaga- za 3…2…1… ktoś przyczepi się do nagrywającego o jego prędkość 😛

 • Michał napisał(a):
  1
  13

  Czy nagrywający nie jechał za szybko?

 • Tt napisał(a):
  6
  1

  Reakcja mega idiotyczna po heblach lekko i tyle

 • Tomasz napisał(a):
  7
  0

  Bariery energochłonne zdały egzamin strach pomyśleć co by się stało jakby auto przeleciało na przeciwne pasy.

 • Skinny napisał(a):
  21
  0

  Zawsze powtarzam swojej dziewczynie że powyżej 70 żadnych gwałtownych ruchów kierownicą, lepiej jak nas uderzy i przy tym mocno trzymać kierownicę niż zrobić taki unik który kończy się właśnie tak.

  • kriis napisał(a):
   5
   0

   Zgadza się, niemcy robili testy odnośnie wyskakiwania na jezdnię dzików i okazało się że lepiej przywalić niż robić unik który w dużej ilości przypadków powoduje czołówkę czy owinięcie drzewa.

 • kazik napisał(a):
  2
  16

  szybciej nie dało się zapierdalać? 170km/h to dużo za dużo w polandii. Poza tym fajnie lata te szare pudełko

  • normalny napisał(a):
   5
   1

   Dla niektórych to jeszcze za wolno. Chociaż 140 to jeden z najwyższych limitów na świecie.
   Tu każdy sobie wyobraża, ze jest rajdowcem. Chociaż trasa rajdu a droga publiczna bardzo się od siebie różnią.

 • szym napisał(a):
  1
  15

  Taka reakcja jak tej toyoty, przytakiej predkosci, jest niedopuszczalna, nie wspomne juz o bardzo ryzykownym wlasciwie to zabronionym wyprzedzaniu z prawej strony…

  • pawian2000 napisał(a):
   17
   0

   to nie wspominaj o zabronionym, bo zrobisz z siebie idiotę

   • szym napisał(a):
    2
    13

    Ziomus mnie nauczono ze nie wolno, jak zdawalem prawo jazdy to wyprzedzanie z prawej bylo niedozwolone. Przepis mogl sie zmienic ale ja go nie respektuje bo mam mózg, czytaj: wyprzedzam tylko lewa strona. Ten przepis to wyrok smierci dla wielu, bo wielu pojebancow jezdzi ”na sztywno” i w sytuacji zagrozenia wylacza mózg i postepuje wedlug regulki…ktora wymyslil jakis urzedas bez mozgu… Powiedz mi co ta kobieta miala w glowie kiedy na prawie pustej drodze podjela sie proby wyprzedzania prawa strona, a jak wyprzedzajacy ruszyl sie o centymetr, to postanowila sie zabic…. ?

    • pawian2000 napisał(a):
     12
     0

     może więcej przepisów się zmieniło od kiedy Cię nauczono, poczytaj je sobie żeby być na bierząco i wypisz wszystkie jakich nie respektujesz to będziemy na Ciebie uważać

    • anonim napisał(a):
     8
     0

     Czym różni się wyprzedzanie z prawej od wyprzedzania z lewej, że tak powiewa od niego grozą?

     Problem jest tylko i wyłącznie jeden – ludzie przyzwyczajeni do tego że nie spoglądają w lusterko zjeżdżając na prawy “bo przecież z prawej mnie nikt nie może wyprzedzać”.

     Wyprzedzanie z prawej strony w zasadzie niczym się nie różni od wyprzedzania z lewej, poza wyżej wspominanym zagrożeniem ze strony debili. A przepis pozwalający na wyprzedzanie z prawej jest genialny, można wyprzedzać królów lewego pasa snujących 100kmh na autostradzie.

    • as napisał(a):
     2
     0

     dżizas… i chyba tacy właśnie potem się znajdują w PD…

    • Damian napisał(a):
     1
     0

     Polecam przejrzenie przepisów ponownie, od 19 lat na pewno można prawą stroną wyprzedzać. A posiadania prawa jazdy tak długo gratuluję 😉

 • janusz napisał(a):
  0
  4

  coś mnie się zdaje że to była Cytryna C2 a nie yariska ale mogę się mylić 😉

 • Robert napisał(a):
  1
  0

  Pomijając jazdę prawym pasem, zajeżdżanie drogi, wyprzedzanie itp. Nie przyszłoby mi do głowy wykonywać tak gwałtownych manewrów kierownicą przy takiej prędkości.
  Wiem, że w danej chwili odruchy są automatyczne, lecz drugie odbicie nie uważam, żeby było potrzebne tak gwałtowne i mocne. Pierwsze zresztą również, ale to już tylko moje zdanie.
  I uprzedzając pytania – tak, miałem wiele niestety takich sytuacji(to chyba normalka), pracuję zawodowo jako kierowca.

  • j napisał(a):
   1
   3

   Tak sobie wyobrażam (a wyobraźnię mam bujną) co się mogło dziać w kabinie i wyszło mi na to, że pasażerka Yarisa dostrzegłszy zagrożenie wykrzyknęła głośno i piskliwie “UWAŻAAAJ!!!!”, no co kierująca bardzo się przestraszyła i szarpnęła kierę (a może nawet szarpnęła ją pasażerka?). A wyszło to mi to stąd, że często mam jakąś Panią za pasażera, i wiem, że Panie mają czasem słabe nerwy;)

 • szym napisał(a):
  2
  10

  Nie wyprzedzaj dopoki nie jestes pewien ze jest to dozwolone oraz bezpieczne. Wyprzedzaj tylko lewa strona. Powinienes:

  sprawdzic lusterka
  upewnic sie ze jedziesz z dozwolona predkoscia
  upewnic sie ze na pasie ktory zamierzasz zajac jest wystarczajaco mmiejsca z przodu i z tylu.

  Rzucic okiem na slepy kat, by upewnic sie czy nie znajduje sie w nim zaden pojazd ktory moze byc niewidoczny w lusterku.

  Pamietaj ze inne pojazdy za toba moga poruszac sie bardzo szybko. Sprawdz poprawnie lusterka. Spojrz czy nie zbliza sie motocyklista. Jezlei jest bezpiecznie, wlacz kierunkowskaz odpowiednio wczesniej i dopiero wykonaj manewr.

  Badz pewien ze nie zajedzasz drogi pojazdowy wyprzedzanemu.

  Zachowaj szczegolna ostroznosc podczas wyprzedzania w nocy..

  Nie wyprzedza sie prawa strona oraz nie zmienia sie pasa na prawy aby wyprzedzic. In congested conditions, W sytuacji natezonego ruchu, kiedy pojazdy na wielu pasach ruchu poruszaja sie z podobna predkoscia, kierujacy po prawej stronie moga poruszac sie szybciej od pojazdow po lewej stronie. W tej sytuacji kierujacy powinien dostosowac predkosc do pojazdów poruszajacych sie pasem po ktorym (tenze) sie porusza nawet jesli oznacza to wyprzedzanie pojazdow na lewym pasie ruchu. Niedozwolone jest umyslne ‘lawirowanie’ w takiej sytuacji w celu wyprzedzenia pojazdow nalewym pasie. TAK SIE KURWA UCZY JEZDZIC JELOPY

  • anonim napisał(a):
   5
   1

   Wyjdź i się doucz.
   Wyprzedzanie z prawej jest na autostradzie (i nie tylko) dozwolone, całkiem słusznie.

  • police napisał(a):
   3
   1

   Zanim zaczynasz kogoś obrażać sprawdź dokładnie przepisy o możliwości wyprzedzania z prawej strony. To świadczy o inteligencji nie wspominając o kulturze mądralo

 • KamilM napisał(a):
  1
  0

  Ciekawe czy złapali sprawcę. Mógł nie widzieć ich w lusterku, ale ucieczka z miejsca zdarzenia i nieudzielenie pomocy, to już przestępstwo.

 • antysem napisał(a):
  0
  0

  Co za debil. Jedzie lewym i na dodatek nic nie widzi. Ciekawe czy ktoś ma jego numery.
  Kamerka pędziła 171km/h co na pewno nie ujdzie uwadze Policji 🙁 Dlatego lepiej kupić MIO bez GPS-u 😉

  • jacek napisał(a):
   4
   0

   Zapis prędkości z kamerki nie może być podstawą do nałożenia mandatu karnego bo kamerka nie ma legalizacji do wykonywania takich pomiarów.

 • Speedy napisał(a):
  0
  0

  A to nie jest czasem Micra? 😀

 • kriss_u napisał(a):
  0
  0

  Dodam tylko brawo dla kierujące za natychmiastowa reakcję, niestety przy prędkości autosrtadowej gwałtowne manewry tak się kończą i życzę szybkiego powrotu do zdrowia.
  Odnośnie kierowcy nissana to myślę że naprawę był to pech bo zaraz się zatrzymał żeby pomóc a nie jak większość w podobnych sytuacjach gaz w podłogę i czy świadków nie było się rozgląda.

 • Neko napisał(a):
  1
  0

  Kodeks drogowy, stan prawny na czerwiec 2016
  Rozdział 6 – Wyprzedzanie, art. 24 punkt 10.
  Dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu, przy zachowaniu warunków określonych w ust. 1 i 7:

  na jezdni jednokierunkowej;
  na jezdni dwukierunkowej, jeżeli co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy ruchu poza obszarem zabudowanym przeznaczone są do jazdy w tym samym kierunku.

 • police napisał(a):
  4
  0

  Tutaj większość ma problem z rozróżnieniem pojęcia jezdnia od droga … droga nawet ekspresowa jeżeli ma dwie jezdnie w dwóch rozdzielone po dwa pasy w jednym kierunku, pozwala na wyprzedzanie z prawej strony. Z resztą wyżej jest całkiem dobrze opisujący to link

 • szym napisał(a):
  1
  8

  Jestescie w bledzie. Mozna wyprzedzac z prawej strony ale tylko: pojazdy szynowe, oraz skrecajacych w lewo, tak jest napisane w kodeksie.
  Ten punkt ktory wklejacie zosytal przez was zle zinterpretowany – poniewaz kodeks jest napisany w zawily sposob.
  Punkt trzeci mowi:

  Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12

  Zastrzezenia to:

  ust 4 pojazd szynowy
  ust 5 skrecajacy w prawo
  ust 10 mowi o tym ze mozemy wyprzedzac powyzsze pojazdy z prawej strony z zachowaniem ostroznosci i warunkow punktu 1 i 7
  ust 12 dotyczy rowerzystów. 4

  Dla opornych: Mozemy wyprzedzac pojazdy z prawej strony tylko jesli jest to tramawaj lub skrecajacy w lewo, z zachowaniem warunkow bezpiecznego wyprzedzania.

  Jestescie analfebetami!

  • szym napisał(a):
   1
   5

   CZYLI: Nie mozemy wyprzedzac z prawej strony! A na powyzszym filmiku, kierujaca pojazdem dachujacym, zlamala przepisy ruchu drogowego podejmujac sie proby wyprzedzanaia prawym pasem. Wg mnie, ten typ z lewej strony chcial ja lekko postraszyc i kiwnal lekko kierownica w prawo. Kobieta spanikowala bo ewidentnie jechala w SZOKU nieznajomosci przepisów.
   Prawdopodobnie naczytala sie waszych bezmyslnych interpretacji kodeksu ruchu drogowego.

  • Damian napisał(a):
   3
   0

   … Oraz na jezdni jednokierunkowej (art. 24 ust. 10, polecam przeczytać cały, w szczególności punkt 1 oraz skorelować to z tym że autostrada ma 2 jezdnie jednokierunkowe)

 • Neko napisał(a):
  2
  1

  chciałam zauważyć , że na filmiku Toyota nie zdarzyła wyprzedzić buraka z lewego pasa, nawet nie zdążyła się z nim zrównać więc tak naprawdę nie złamała prawa ( jej maska nie była przed jego maską). A nawet gdyby wyprzedziła i na sam koniec by ją zahaczył, to jego wina za niezachowanie szczególnej ostrożności przy zmianie pasa i wymuszenie pierwszeństwa na Toyocie.

  • szym napisał(a):
   2
   6

   To juz nie chodzi o to czy zdolala czy nie, ale o to ze komentujacy kierowcy twierdza ze wyprzedzanie prawa strona jest: dozwolone, dobre, niczym sie nie rozni od wyprzedzania lewa i tym podobne herezje.
   A tak nie jest.
   Czego efektem jest popularnosc tego portalu oraz setki zabitych w kazdy dluzszy weekend.
   Wielu z kierowcow zostalo zle wyszkolonych, interpretuje przepisy po swojemu, czerpie wiedze z komentarzy pod tymi filmikami. Pozniej wyjezdza na polskie drogi i jedzie obok mnie lub ciebie i wyprzedza z prawej na autostradzie przy 140 bo wierzy ze moze! Fantastyczna sprawa! mozna wyprzedzac KRÓLÓW LEWEGO PASA!
   Widzisz, wkolo nas zyje mnostwo prymitywnych ludzi ktorzy nie do konca potrafia czytac. Tacy ludzie maja prawa jazdy, tacy ludzie woza ze soba noze, kije, i sa gotowi obic ci ryja na parkingu za to ze zle zaparkowales/as. Przekrzykuja sie o winie jednego lub drugiego. Po czym ogladaja ten filmik, i chca zablysnac umiejetnoscia skopiowania i wklejenia ust 10 z kodeksu drogowego o wyprzedzaniu, niejednokrotnie widzac strone Kodeksu po raz pierwszy w zyciu. Jest przepis? Jest. Mowi ze mozna ? Mowi, no to mozna. Ale prawda jest inna, i ten punkt ustawy nalezy zinterpretowac wzgledem poprzedniego.. i tak dalej… ale kto by tam czytal, a co wiecej – staral sie zrozumiec przeczytany tekst. Wiec co? Wiec 10 osob powtorzy, sprawdzi czy faktycznie ust 10 mowi o mozliwosci wyprzedzania, i juz 10 osob chodzi i chwali sie znajomoscia przepisów i wyprzedzania z prawej. Po czym wsiada w samochod i w kazdy dlugi weekend setki zabitych…

   • as napisał(a):
    4
    2

    @ szym: “Wielu z kierowcow zostalo zle wyszkolonych, interpretuje przepisy po swojemu, czerpie wiedze z komentarzy pod tymi filmikami.” dasz wiare że piszesz o sobie?

   • kissmygrass napisał(a):
    1
    1

    „Ale prawda jest inna”
    Czyli konkretnie? Bo z której strony nie patrzę, to mam:
    Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5 i 10.

    I jeśli według Ciebie wystąpienie w ustępie 4 pojazdu szynowego rzutuje na ustęp 10, to wybacz, ale sam jesteś analfabetą…

    • szym napisał(a):
     1
     3

     Kierujący pojazdem jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu, z zastrzeżeniem ust. 4, 5, 10 i 12.

     To jest prawda, a pozostale punkty sa tego zastrzezeniami. Czyli sa podporzadkowane UST 3

     Ustawa 4,5 i 10 zostala napisana pod ustawa 3

     Nie moze byc tak, ze ustawa 3 jest zaprzeczeniem ustawy 10

     Poniewaz ustawa 3 mowi o zobowiazaniu wyprzedzania z lewej strony. z ZASTRZEZENIEM, te zastrzezenia to

     tramwaj,
     skrecajacy
     oraz ust 10, ktora zastrzega iz wyprzedzac mozemy w okreslonych warunkach podanych w ustawie – czyli – jesli juz wyprzedzamy ten tramwaj, lub skrecajacaego w lewo, to mozemy to zrobic tak jak jest opisane.

     • kissmygrass napisał(a):
      3
      1

      Ust. to skrót od ustęp (ustęp = wydzielona część tekstu).
      I właściwie tutaj można by zakończyć dyskusję, bo wykazałeś się kompletnym analfabetyzmem prawnym.

      Dalsza część tylko to potwierdza. Zastrzeżenia są właśnie po to, żeby być zaprzeczeniem – w tym przypadku ustępy 4, 5 i 10 zaprzeczają ustępowi 3, który nakazuje przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu.
      Ustęp 3 wymienia trzy osobne, jeszcze raz podkreślę – OSOBNE – zastrzeżenia. Każde z nich to osobna sytuacja, w której PoRD dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony. Jeśli tego nie ogarniasz, to po prostu nie wypowiadaj się o przepisach.

   • Sławek napisał(a):
    2
    1

    Szym masz rację, mnie na przykład uczono że za kierownicą to trzeba myśleć za innych i przewidywać i jeszcze stosować zasadę ograniczonego zaufania.

   • Sławek napisał(a):
    0
    1

    Tu jeszcze dodam
    http://info-car.pl/infocar/artykuly/wyprzedzanie-z-prawej-strony-przepisy.html

    Jasno zwięźle i na temat

 • motorzysta napisał(a):
  3
  0

  P R E D K O S C Z A B I J A !!!!!! NIE WIEDZIALEM ZEBY NA A1 BYLO DPUSZCZALNE POWYZEJ 170!!

 • szym napisał(a):
  0
  3

  Interpretacja ustaw KRD jest bardzo prosta, i wszelkie watpliwosci rozwiewa UST 3

  To co spora czesc z was probuje zrobic to dac sobie prawo do wyprzedzania prawa strona w mysl ust 10

  Ale niestety nie mozecie tego zrobic poniewaz ust 3 obowiazuje do wyprzedzania z lewej.

  Czyli: Jestes zobowiazany do wyprzedzania z lewej z kilkoma zastrzezeniami.
  Czyli: nie mozesz wyprzedzac z prawej chyba ze jest to tramwaj, skrecajacy w lewo a na dodatek znajdujesz sie w okreslonych warunkach drogowych opisanych w ust 10.
  Ust 10 nie znosi obowiazania wyprzedzania lewa strona.

  Czyli na tym filmiku, kierujaca toyota (ta z prawej) byla zobowiazana do wyprzedzenia drugiego pojazdu lewa strona, chyba ze wyprzedzany skrecal w lewo lub byl tramwajem.

  Chcac wyprzedzic jadacego lewym pasem, toyota powinna zajac odpowiednio wczesniej lewy pas jezdni, zakladajac przepisowa jazde poruszajacego sie lewym pasem, czyli zakladajac ze ów bedzie trzymal sie prawej krawedzi jezdni jezeli wlasnie wyprzedza lub szykuje sie do wyprzedzania – to po zakonczeniu manewru zajmie prawy pas ruchu, wtedy toyota zachowujac szczegolna ostroznosc wyprzedzi pojazd zgodnie z UST 3 poniewaz jest do tego zobowiazana..

  Obecnosc dwoch pasów ruchu nie anuluje ‘obowiazania’

  • MadMan napisał(a):
   1
   0

   Tak, ust. 3 zobowiązuje do wyprzedzania z lewej, z zastrzeżeniem wymienionym w ust. 10, które mówi iż można wyprzedzać z prawej na jezdni jednokierunkowej (ale już np. nie na jezdni jednokierunkowej na zakręcie oznaczonym znakiem czy przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia).
   Toyota jak najbardziej wyprzedzała prawidłowo (nie odnoszę się tu do prędkości bo ta na dobrą sprawę jest nieznana). Jedyne wykroczenie popełnia tu jadący lewym pasem, gdyż nie może tego w tym miejscu robić.

 • szym napisał(a):
  1
  2

  Osobiscie w takich sytuacjach zrownuje sie predkoscia z jadacym lewym pasem, zachowujac odpowiedni odstep i czekam na reakcje ktora jest oczywiscie zalezna od predkosci.
  Tak jak zrobil to nagrywajacy, ktory jechal lewym pasem poniewaz przewidywal wyprzedzanie.
  Czy wedlug was, powinien jechac prawym i wyprzedzac tak samo jak mogla probowac zrobic to toyota?
  To ze jechal 170 to juz inna sprawa.

  Wyprzedzanie prawym pasem przy predkosci powyzej dopuszczalnej powinno skutkowac odebraniem prawa jazdy.

 • szym napisał(a):
  1
  3

  Dlaczego twierdze ze kodeks jest napisany nieprecyzyjnie? poniewaz w tym przypadku powinna znalezc sie tam nastepujaca ustawa lub punkt:

  ”Nie wyprzedza sie prawa strona oraz nie zmienia sie pasa na prawy aby wyprzedzic. W sytuacji natezonego ruchu, kiedy pojazdy na wielu pasach ruchu poruszaja sie z podobna predkoscia, kierujacy po prawej stronie moga poruszac sie szybciej od pojazdow po lewej stronie. W tej sytuacji kierujacy powinien dostosowac predkosc do pojazdów poruszajacych sie pasem po ktorym (tenze) sie porusza nawet jesli oznacza to wyprzedzanie pojazdow na lewym pasie ruchu. Niedozwolone jest umyslne ‘lawirowanie’ w takiej sytuacji w celu wyprzedzenia pojazdow na lewym pasie.”

  • szym napisał(a):
   1
   2

   Piszacy kodeks, zalozyli ze powyzsze jest logiczne, i nie trzeba o tym pisac, dlatego jadac w miescie, lub w korku na autostradzie, – wyprzedzamy prawa strona.

 • Marcin napisał(a):
  3
  0

  Panowie, jako prawnik i kierowca jestem zażenowany dokonywaną przez Was wykładnią literalną prawa. Ustęp (nie ustawa), jest częścią przepisu. Wykładni art. 24 ust. 3 należy dokonywać w sposób, w jaki zrobili to koledzy wyżej – czyli, że zasadą jest wyprzedzanie z lewej strony, ale:
  1. wyjątkiem od tej zasady jest wyprzedzanie pojazdu szynowego z prawej strony z pewnymi warunkami (położenie torów uniemożliwia wyprzedzanie z prawej strony albo znajdujemy się na drodze jednokierunkowej), 2.wyprzedzanie z prawej strony pojazdu sygnalizującego zamiar skrętu w lewo,
  3. wreszcie wyprzedzanie z prawej strony na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu przy zachowaniu warunków z art. 24 ust. 1 – dostateczne miejsce i odpowiednia widoczność, upewnienie się że kierujący jadący z przodu nie rozpoczął manewru wyprzedzania, zmiany kierunku jazdy albo zmiany pasa ruchu, kierujący z tyłu nie rozpoczął wyprzedzania oraz warunków z art. 24 ust. 7 czyli – powstrzymać się od wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi oraz na skrzyżowaniu wyłączając skrzyżowanie o ruchu okrężnym i o ruchu kierowanym.

  Zgodnie z tym, co wyżej napisałem ust.10 dopuszcza możliwość WYPRZEDZANIA Z PRAWEJ STRONY NA AUTOSTRADZIE gdyż A U T O S T R A D A jest jezdnią J E D N O K I E R U N K O W Ą. Art. 24 ust. 10 pkt 1 dopuszcza wyprzedzanie z prawej strony na drogach jednokierunkowych i to kończy dyskusję z kierowcami “tworzącymi” własne prawo. Nie nazywajcie idiotami ludzi, którzy na autostradzie wyprzedzają z prawej strony bo to tylko świadczy o Waszej zatrważającej NIEWIEDZY. Czy Wam się podoba czy nie – piszę do tych “pouczających”, że wyprzedza się zawsze z lewej strony, “bo tak stanowi art. 24 ust. 3 ustawy – Prawo o ruchu drogowym”, wyprzedza się również z prawej strony. Pozdrawiam Kierowców, nie pozdrawiam kierowników którzy uważają się za najlepszych a do takowych im daleko.

  • wojtek napisał(a):
   1
   0

   Wydaje mi sie że w świetle przepisów autostrada to nie jest dwie jezdnie jednokierunkowe, mimo że z logicznego punktu myślenia tak wynika. NIe ma definicji co to jest jezdnia jednokierunkowa, jest tylko znak infromujący że dana jezdnia jest jednokierunkowa. Natomiast definicja autostrady to:
   drogę dwujezdniową, oznaczoną odpowiednimi znakami drogowymi, na której nie dopuszcza się ….
   Na autostradzie ten znak nie stoi, wiec wiadomo. Generalnie przepisy są dość nie precyzyjne, i nie potrzebny w niej chaos typu raz piszą droga potem jezdnia jednokierunkowa.

   • kissmygrass napisał(a):
    0
    0

    Nie mędrkuj. Naprawdę potrzebna jest precyzyjna definicja jezdni jednokierunkowej – pojęcia, które całą definicję ma w swojej nazwie?

 • Marcin napisał(a):
  0
  0

  Nie mędrkuje. Nie ma potrzeby ustanawiania definicji. Wjeżdżając na autostradę mamy nakaz jazdy na wprost. Dla mnie nie ma potrzeby ustanawiania czegoś ponadto. Wszystko jest jasne i czytelne. Co jest takie trudne do zrozumienia ? Można na autostradzie wyprzedzać z prawej strony, bo aktualny stan prawny na to pozwala i koniec kropka. Pozdrawiam.

  • kissmygrass napisał(a):
   0
   0

   O mędrkowaniu było do kogoś innego, co zresztą widać po zagnieżdżeniu odpowiedzi. Konkretnie do osoby, która pisze, że „Wydaje mi sie że w świetle przepisów autostrada to nie jest dwie jezdnie jednokierunkowe”.

   • kissmygrass napisał(a):
    1
    0

    I też jestem zażenowany poziomem wypowiedzi w tym wątku.
    Przeraża mnie, że statystyczny Polak z takiej dyskusji musi mieć napisane jak się zachować w każdej sytuacji na drodze, bo nie potrafi ogarnąć umysłem nie tak znów skomplikowanego Kodeksu Drogowego.
    Oczywiście rzeczony Kodeks ma swoje kiksy i idiotyzmy wynikające z lat modyfikacji przez różne ekipy rządzące, ale nie przesadzajmy, to nie jest jakoś bardzo mocno skomplikowany kawałek polskiego prawa…

 • Marcin napisał(a):
  0
  0

  Przepraszam, mały błąd z mojej strony ze znakiem nakazu – napisane z rozpędu (myślałem o czymś innym i tak wyszło)

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj