Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?

Artykuł sponsorowany

Zaniżanie odszkodowań to powszechna praktyka stosowana przez większość towarzystw ubezpieczeniowych. Co istotne, ma to miejsce zarówno w przypadku odszkodowań za uszkodzony pojazd, jak i uszczerbek na zdrowiu, czy śmierć poniesioną w wypadkach komunikacyjnych. Jak walczyć o swoje prawa w konkretnych sytuacjach? Dlaczego ubezpieczyciele zaniżają odszkodowania? Odpowiedzi na te i inne pytania znajdują się w niniejszym artykule.

Zaniżone odszkodowanie na pojeździe – zawarcie ugody to korzyść dla ubezpieczyciela

W teorii odszkodowanie z ubezpieczenia OC powinno pokryć szkodę na pojeździe kierowcy poszkodowanego w kolizji drogowej. W praktyce jednak bardzo często ubezpieczyciele zaniżają kwoty odszkodowań, co dokładnie zostało opisane pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/zanizone-odszkodowanie-na-pojezdzie/. Warto mieć świadomość, że zaniżone odszkodowania wypłacają praktycznie wszyscy ubezpieczyciele opierając swoje wyceny o najtańsze zamienniki części, czy niższą wartość rynkową pojazdu (w przypadku szkód całkowitych). W efekcie poszkodowany otrzymuje kwotę, która nie wystarcza na naprawę jego auta. W przypadku, gdy nie zgadza się z wyceną bardzo często ubezpieczyciel proponuje dodatkową gotówkę (z reguły kilkaset złotych), co jest wypłacane w ramach zawartej ugody. W tym miejscu warto podkreślić, że przystanie na takie warunki jest błędem, ponieważ ugoda zawarta z ubezpieczycielem oznacza zrzeczenie się wszelkich roszczeń w danej sprawie. W efekcie poszkodowany zamyka sobie możliwość dochodzenia swoich praw na drodze sądowej, dzięki czemu mógłby uzyskać znacznie wyższe odszkodowanie.

Odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu – świadczenia niższe nawet o połowę

Warto mieć świadomość, że towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają nie tylko odszkodowania na pojeździe, ale również świadczenia za trwały uszczerbek na zdrowiu odniesiony w wypadku komunikacyjnym. W takiej sytuacji bowiem poszkodowanemu także przysługuje odszkodowanie z polisy OC sprawy, które zazwyczaj jest zaniżane nawet o połowę. Co istotne, osoba, która ucierpiała w wypadku może ubiegać się nie tylko o odszkodowanie za trwały uszczerbek na zdrowiu, ale również odszkodowanie zdrowotne z OC sprawcy, o czym można przeczytać pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-za-uszczerbek-na-zdrowiu/.

Zadośćuczynienie za śmierć bliskiej osoby – żerowanie na ludzkiej tragedii

Najtragiczniejszym skutkiem wypadku drogowego jest ludzka śmierć. Co więcej, bardzo często ginie kliku członków danej rodziny, co nie tylko potęguje rozpacz, ale może oznaczać także poważne problemy dla osób, które pozostawały na ich utrzymaniu, np. dzieci. Oczywiście w takiej sytuacji ubezpieczyciel zobowiązany jest do wypłaty zadośćuczynienia za śmierć bliskiej osoby z OC sprawcy wypadku, jednak warto mieć świadomość, że właśnie na tym polu pojawiają się największe nadużycia ze strony towarzystw ubezpieczeniowych. Żerują one bowiem na tragedii będącej w żałobie rodziny zmarłego, która pod wpływem emocji przyjmuje z reguły odszkodowanie zaniżone nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych. Komu w takiej sytuacji przysługuje odszkodowanie? Szczegółowe informacje dostępne są pod linkiem: https://www.helper-cpp.pl/oferta/odszkodowanie-za-smierc-osoby-bliskiej/.

Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania? Przede wszystkim dlatego, że jest to dla nich biznes, a wypłata niższego odszkodowania oznacza większą rentowność. Istotne w tym przypadku jest zatem to, by znać swoje prawa oraz nie rezygnować z dochodzenia roszczeń, w czym może pomóc wyspecjalizowana firma.

Share Button

1 komentarz do "Dlaczego towarzystwa ubezpieczeniowe zaniżają odszkodowania?"

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • kwi 06 2023
  Zderzenie policyjnego radiowozu i suzuki w Gorzowie
 • kwi 06 2023
  Kolizja z drabiną na A4
 • mar 28 2023
  Poważna usterka ciągnika rolniczego
 • mar 27 2023
  Jazda niekontrolowana
 • mar 21 2023
  Otwarcie maski podczas wyprzedzania
 • Kategorie

 • Archiwa

Skip to content