Serwisowanie systemów klimatyzacji w samochodach osobowych

Artykuł sponsorowany

Klimatyzacja to niezwykle pomocne rozwiązanie, szczególnie w okresie wysokich temperatur. Co prawda, zadaniem klimatyzacji jest nie tylko chłodzenie powietrza, ale także jego oczyszczanie i osuszanie. Mimo to, korzystamy z jej pomocy przede wszystkim latem, gdy wysokie temperatury uniemożliwiają nam komfortową jazdę samochodem. Ponieważ system klimatyzacji składa się z wielu współpracujących z sobą części, jego działanie może ulec różnego rodzaju uszkodzeniom. Nie powinno to dziwić – drgania wynikające z jazdy samochodem, zwłaszcza gdy poruszamy się po nierównej powierzchni, mogą doprowadzić do wielu usterek niewidocznych na pierwszy rzut oka. Z tego powodu, powinniśmy regularnie odwiedzać salony specjalizujące się w serwisowaniu systemów klimatyzacji.

Pompa próżniowa – klimatyzacja

Każdy punkt serwisujący systemy klimatyzacji samochodowej powinien być wyposażony w odpowiednie urządzenia. Do najczęściej wykorzystywanych zaliczają się: stacje do odzyskiwania czynnika chłodzącego, manometry, specjalna waga, roztłaczarka, giętarka, kielicharka, termometr, multimetr, urządzenie do wykrywania nieszczelności w systemie oraz pompa próżniowa. Dzięki nim, wykonanie serwisowania będzie kompletne oraz przebiegnie szybciej.

Wśród urządzeń najważniejszych i niezwykle pomocnych znajdują się pompy próżniowe. Te specjalistyczne maszyny spotkać możemy w wielu polskich warsztatach samochodowych oferujących także usługi serwisowania klimatyzacji.

Działanie pompy próżniowej

Pompa próżniowa działa w oparciu o energię elektryczną. Po jej podłączeniu do prądu, napełnieniu olejem i otworzeniu kanału wydechu, można rozpocząć korzystanie z niej. Praca pompy powinna być nadzorowana przez około minutę po jej uruchomieniu. Jeśli przez ten czas gaz tłoczony jest bez zakłóceń – dalsza część pracy tej maszyny może przebiegać bez naszego nadzoru. Należy jedynie od czasu do czasu monitorować poziom oleju, którego nie powinno zabraknąć.

Po zakończeniu pracy pompy próżniowej należy wyłączyć ją poprzez zakręcenie zaworów manometrów, wyłączenie przewodu i zakręcenie osłony. Jest to o tyle istotne, że pozostawienie osłony otwartej może doprowadzić do nagromadzenia wewnątrz różnego rodzaju zanieczyszczeń.

Jak wybrać pompę próżniową?

W wyborze pompy próżniowej należy kierować się kilkoma podstawowymi parametrami. Do najważniejszych należą: wydajność danej pompy (mierzona poprzez podanie metrów sześciennych), prędkość przebiegu procesu pompowania oraz wyjściowy poziom ciśnienia. Poszczególne dostępne pompy próżniowe mogą różnić się wartościami tych parametrów.

Szczególnie warte polecenia są produkty firmy Errecom, wśród których znajdują się pompy próżniowe przeznaczone właśnie do serwisowania systemów klimatyzacji samochodowej. Poszczególne pompy próżniowe Errecom wyposażone są w dodatkowe udogodnienia – takie jak wakuometry lub zawory zwrotne. Zabezpieczają one proces serwisowania oraz czynią go bardziej skutecznym.

Errecom to uznany producent i dostawca części do klimatyzacji samochodowej, który z powodzeniem wyposaża także punkty serwisowe i warsztaty mechaniczne. Obecnie, marka Errecom to jeden z czołowych dostawców w naszym kraju, któremu zaufało tysiące kierowców zarówno samochodów osobowych, jak i ciężarowych.

Share Button

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • lis 16 2023
  MOKRA PLAMA
 • lis 14 2023
  ZIELONA REWOLUCJA NA POLSKICH DROGACH
 • lis 10 2023
  ZIELONA KOMUNA DLA DOBRA MATKI ZIEMI
 • lis 09 2023
  Czy dojdzie do potrącenia pieszej?
 • lis 08 2023
  Moment zderzenia ciężarówek koło Miechucina
 • Kategorie

 • Archiwa

Skip to content