Skomplikowane polskie drogi [JB]

https://youtu.be/gjH3mUd_py0
Share Button

8 komentarzy do "Skomplikowane polskie drogi [JB]"

 • MG pisze:

  Proszę o podstawę prawną – chodzi mi o ostanie zagadnienie z tego odcinka. Bo jakoś mam braki w wiedzy jeśli chodzi o kwestii, że sygnalizacja świetlna decyduje o podnoszeniu “rangi” skrzyżowania.

  1
  2
  • Rafal pisze:

   Sygnalizacja świetlna jest “nad” znakami i w przypadku dróg z pierwszeństwem traci ono ważność. Sytuacja jaka ma miejsce tutaj – dzięki sygnalizacji świetlnej nie traktujemy “drogi wewnętrznej” jako “wewnętrznej”, obowiązuje ona do sygnalizatora, od sygnalizatora mamy standardowe skrzyżowanie (przypomnę hierarchię: policjant-światła-znaki-prawa ręka), jednak rodzi to wątpliwości ze względu na ustawienie znaków, gdyby stały kilka metrów dalej było by zdecydowanie przejrzyściej i nie dochodziłoby do sytuacji spornych.

  • Rafal pisze:

   Podstawa prawna:
   (art. 5, ust. 2,3):
   2. Polecenia i sygnały dawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi.
   3. Sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo przejazdu.

 • TomTom pisze:

  Tym razem Pan Redaktor mówi bardzo sensownie, ale już ta regułka o tym, aby manewr zawracania wykonywać tylko w takich czy innych godzinach – nie ma potwierdzenia w przepisach. Bo aktualne przepisy są bardzo (!) płynne.

  Ten tekst “Zawracanie jest możliwe tylko pod warunkiem niezagrożenia bezpieczeństwa oraz nieutrudnienia ruchu innym pojazdom” – jest martwy.

  Tego nie da się zweryfikować, nie da się tego fizycznie udowodnić. Zawsze, ale to zawsze – każdy manewr należy wykonywać z uwzględnieniem szczególnej ostrożności itp. Chyba wiecie, co mam na myśli…

  Jeśli na tym konkretnym skrzyżowaniu jest taka a nie inna sygnalizacja świetlna, brak zakazów zawracania etc. – to można tam zawracać. Godzina nie ma tutaj żadnego znaczenia, bo ja, będąc przyjezdnym z drugiej strony polski – nie mam zielonego pojęcia jak wygląda ruch na tej drodze o godzinie 8.00 czy 18.00. Mnie to nie interesuje. Znaki pozwalają – więc zawracam. I tyle.

  Ciężki jest temat interpretacji przepisów przez w/w Pana. Z jednej strony faktycznie zna on wszelkie zagwozdki, rzuca przepisami na lewo i prawo. Mnie bardziej martwi jego praktyczna znajomość prawa. Praktyczna, nie teoretyczna. Sęk w tym, że jazda samochodem to praktyka, która często “wyrzuca” znajomość przepisów (bo jeśli dwudziestu kierowców popełni na jednym skrzyżowaniu jeden i ten sam błąd, mimo zgodnego z przepisami oznakowania – to znaczy, że z tym oznakowaniem jest coś nie tak). Nie mnie to oceniać, ja jestem zaledwie kierowcą. Czekam na komentarze, pewnie czegoś nowego się nauczę:) Pozdrawiam!

  1
  2
  • TomTom pisze:

   Ps. Wolałbym, gdyby Pan Redaktor rzucał konkretami, a nie przepisami.
   Tak jak wspomniałem powyżej – teksty pokroju “aczkolwiek, być może – nie o każdej godzinie i nie w każdych warunkach” – do mnie zupełnie nie trafiają, bo jestem kierowcą zawodowym. Jednego dnia jeżdżę tu, innego – tam. Ja nie mam zielonego pojęcia co przewidział, lub też nie, organizator ruchu. Dla mnie liczą się konkrety. Można? czy nie można?

   Sprawa jest prosta – albo Pan Redaktor gada głupoty, albo należy zmienić prawo o ruchu drogowym tak, aby było ono czytelne dla _każdego_ – w tym dla osób które nie mieszkają w danym miejscu. A przecież chyba o to chodzi, aby prawo o ruchu drogowym było czytelne dla absolutnie wszystkich?!

 • MR pisze:

  Czy można wjechać na torowisko tramwaju skręcając w lewo? pytam ogólnie, nie w miejscu na filmie. Co jeżeli ustawienie poza torowiskiem uniemożliwia bezpieczny skręt bo nic nie widać?
  Czy tramwaj ruszający z przystanku ma pierwszeństwo przed pojazdem który od dłuższej chwili oczekuje na możliwość skrętu stojąc na torowisku?

  Bedę wdzięczny za fachowe odpowiedzi.

  • anon pisze:

   Można.
   Patrz wyżej.
   Niby ma, ale nad nim nie przefrunie, jeśli widzisz tramwaj w pobliżu postaraj się go przepuścić, z zachowanie płynności ruchu.

Skomentuj...

Ostatnie wpisy

Szukaj

 • Lut 19 2019
  Polskie Drogi #140
 • Lut 18 2019
  Potrącenie 13-latki i jej dziadka. Sprawca uciekł.
 • Lut 18 2019
  “Masz przeje*bane!”
 • Lut 17 2019
  “No przecie światła mam”, czyli oświetlenie z AliEkspress i śmiertelne zagrożenie
 • Lut 16 2019
  Kolizja z autobusem (autor prosi o interpretację sytuacji)
 • Kategorie

 • Najnowsze komentarze

 • Archiwa